ASP.NET Core – nadchodzę!

Wracam do C#, kilka miesięcy przerwy i człowiek zatęsknił za jednym (w mojej ocenie) z najlepszych języków programowania. Tym razem jednak, coś nowego, odświeżonego i jeszcze nieokiełznanego – mowa o .NET Core, a dokładniej ASP.NET Core.

Procedura zaczęła się standardowo, przetrząsanie internetu, tutoriale, youtube. Najpierw podejście z yeomanem (taki typek od scaffoldingu) – ile magii tam się dzieje, ciężko stwierdzić

.

Przy próbie uruchomienia komend dotnet build i dotnet run dostawałem informację:

w skrócie – miało być szybko i przyjemnie, ale nie wyszło. Mój poziom irytacji lekko się podniósł, ale walczymy dalej.

Po zainstalowaniu .Net Core na ubuntu pojawiła się komenda dotnet. Na internetach piszą, że metoda z yeomenem, za bardzo nie działa w najnowszej wersji więc powinniśmy użyć:

w teorii, tak dokładniej powinno to wyglądać tak:

po wykonaniu sekwencji:

na porcie http://localhost:5000 wreszcie pojawia się długo wyczekiwana strona!

łaał, strona stoi, tyle wygrać, w sumie fajrant 😉  Tylko teraz jak się w tym wszystkim odnaleźć. Jednym z największych problemów z gotowymi generatorami jest to, że tworzą mnóstwo plików i konfiguracji, której tak na prawde się nie rozumie. Kiedyś najbardziej zależałoby mi na jak najszybszym developmencie, dziś wiem, że szczególnie w przypadku nowej technologii najważniejsze to zrozumienie podstaw. Komenda wygenerowała prawie 2 MB danych – jak się w tym wszystkim odnaleźć szczególnie na początku? Nie powiem trochę ciężko, szczególnie, że to mix C# i technologii webowych.

Pora na zrobienie kroku wstecz, żeby można było iść naprzód! Na stronie https://www.asp.net/get-started można wreszcie znaleźć standardowego HelloWorld-a. I jeśli myślisz drogi czytelniku, że wszystko będzie działać od strzała to… niestety nie w świecie .NET Core (mam nadzieję, że na razie).

O ironio, zainstalowałem nowsza wersję niż w pliku konfiguracyjnym, co wskazuje na to, że z kompatybilnością wstecz jest raczej kiepsko.

Na szczęście rozwiązanie jest dosyć proste w pliku project.json należy zmienić wersję sekcji Microsoft.NETCore.App z 1.0.0 na 1.1.0, przebudować i uruchomić. Eureka!

Reasumując – dawno nie cieszyłem się tak bardzo ze zwykłego HelloWorlda… Mam nadzieję, że teraz będzie z górki.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Loading Facebook Comments ...