Przez kilka ostatnich dni pracowałem nad wyglądem strony internetowej. Mam nadzieję, że treści, które tu umieszczam są dla Ciebie wartościowe – dlatego zdecydowałem się na uprzyjemnienie Ci czasu spędzanego na tym blogu.
Co się zmieniło?
Poprzednia wersja była zrobiona „na szybko”, w celu wystartowania i weryfikacji czy ktoś te wpisy będzie chciał czytać 🙂 Po kilku tygodniach testów, wskazujących, że na stronę dziennie wchodzi po kilkadziesiąt osób zdecydowałem się na następny krok – warstwę wizualną bloga. Po co? Sam wygląd strony, nie powodował u mnie „uczucia” pozostania na dłużej, a jeżeli ja nie chciałbym poprzeglądać czy nie oferuję czegoś więcej to prawdopodobnie Ty także. Chcąc wskoczyć na następny poziom, postanowiłem dokonać kilku modyfikacji, co się zmieniło?
- Postanowiłem zastosować płatny szablon z serwisu Theme Forest – na prawdę polecam ten serwis, w przypadku kiedy chcemy osiągnąć ładny efekt za niewielkie pieniądze i co więcej wkładając niewiele czasu to nic lepszego nie znajdziesz. Całość kosztowała mnie około 220zł. Klikając na link powyżej, zostaniesz przekierowany na serwis Theme Forest z mojego polecenia, dzięki czemu w momencie jeśli na coś się zdecydujesz dostanę niewielki % Twojego zamówienia. Ty nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a ja mogę wspomóc utrzymanie mojego serwisu i dostarczyć Ci ciekawych treści 🙂
- Do szablonu otrzymałem potężny panel konfiguracyjny, widoczny poniżej:
Dzięki niemu, stworzyłem nowy rozkład bloków, poprzesuwałem widgety w sekcji sidebar oraz poustawiałem takie fragmenty jak nagłówek oraz stopka.
- Zaprojektowałem logo – no coż, UX ze mnie żaden, ale to co widzisz to i tak wersja nr 3, być może niebawem pojawi się jakaś aktualizacja 😉
- Dzięki szablonowi poprawił się wygląd strony na urządzeniach mobilnych, wreszcie jestem zadowolony jak to wygląda na telefonach oraz tabletach
- Dodałem do kilku artykułów obrazki wyróżniające, żeby ulepszyć ich wygląd na stronie kategorii
Czy można zarobić na tworzeniu szablonów na Theme Forest?
Szablon, który zakupiłem, kupiło również 64 170 osób. Sporo nieprawdaż? Licencja na 1 szablon(stronę) kosztuje 59$. Stworzyli go 5 lat temu, więc ich przychód (zakładam pełne lata) wynosi: 3 786 030$! Z tego co udało mi się wyguglać, prawdopodobna prowizja do serwisu to 12.5% co daje dla Twórcy ~3 312 776$. Oczywiście, dochodzi jeszcze podatek, ale to już jest zależne od kraju.
Na miesiąc przez 5 lat przychód wyniósł ~55 tys. $ – na waciki powinno wystarczyć 😉
Co ciekawe szablon został stworzony przez zespół z Rumunii, sporo projektów pochodzi również z naszego kraju.
Link do szablonu znajdziesz tutaj: Klik
Jak podoba Ci się nowy wygląd? Czy mógłbym coś dodać, zmienić, doinstalować, żeby umilić Ci spędzony tutaj czas? Gdyby coś przyszło Ci do głowy zostaw informację w komentarzu lub napisz maila, dzięki 🙂
Tak sie moje zycie potoczylo ze jestem zwiazany z WordPressem od ponad 8 lat. W wiekszosci robie strony od zera, jednak co prawda (zwlaszcza na poczatku drogi) zdarzylo mi sie korzystac z gotowcow. Jesli mialbym przekazac moje doswiadczenie w jednym zdaniu, byloby to: „Omijaj theme forest szerokim lukiem”. Dlaczego? Bo jakosc jest slaba. Super slaba. Od strony kodu to porazka (nie chce generalizowac, ale nie widzialem tam jeszcze dobrze zakodowanego motywu [co nie znaczy ze taki sie nie znajdzie]). Grafika za to urzeka. A szkoda, ze tylko ona.
Nie chce byc uszczypliwy ale wydales 220 zeta na super prosty motyw blogowy ktory laduje sie 6 sekund, w miedzy czasie robi 45(!) requestow po JSy i 20(!) po CSSy i jest calkowicie niedostepny (nawet tak podstawowa rzecz jak nawigacja klawiatura nie jest mozliwa) a zapewne to tylko wierzcholek gory lodowej. W miedzy czasie na WordPress.org sa darmowe motywy z wysokiej jakosci kodem i calkowicie accessibility-ready. Mysle ze podobny znalazlbys bez problemow.
Pozdrawiam,
Marcin
Cześć Marcin, dziękuje Ci bardzo za opinie. Faktycznie zaniedbałem sprawę optymalizacji, ale już powinno być trochę lepiej – Google Insight delikatnie się zazielenił 😉
Na pewno w następnych iteracjach dodam usprawnie odnośnie dostępność strony – ale na obecnym etapie nie był to priorytet.
Wcześniej używałem darmowego motywu (znalezienie go zajęło mi kilka godzin) i przez kilka miesięcy go testowałem, na urządzeniach mobilnych wyglądał co najwyżej dostatecznie. Jasne, że mógłbym znaleźć lepszy darmowy szablon, dostosować go pod swoje potrzeby, jednak tak jak wspomniałeś „efekt wizualny” był by prawdopodobnie słaby.
Wiem, że tworzenie stron (szczególnie w dzisiejszych czasach) skupia się na designie, grafice, UX etc., niestety w pewnym momencie bardziej skupiłem się na „bebechach” i brakuje mi takiego poczucia estetyki – więc taki super prosty motyw za ~220zł to dla mnie dobry kompromis. Przy dedykowanej grafice(zlecenie komuś), pocięciu (nie robiłem już tego jakiś czas) oraz wprowadzenia tego za wordpressa po obliczeniu roboczogodzin koszt mógłbym liczyć w tysiącach. Nadmienię tylko, że przeskoczyłem już ten okres, w którym ciąłem szablony za kilkadziesiąt złotych 😉
Jeśli chodzi o Theme Forest, również zdarzyło mi się widzieć straszne rzeczy w kodzie, jednak wg. mnie ten serwis ma służyć do czegoś innego. Chcesz szybko zrobić stronę, która dobrze wygląda i daje Ci możliwości konfiguracyjne? To dla mnie najlepsza opcja. W pakiecie znajduje się kilkanaście wtyczek, panel konfiguracyjny (najbardziej rozbudowany jaki dotychczas widziałem) i podobno support (z tego akurat raczej nie będę miał przyjemności skorzystać).
Jeśli robisz stronę dla klienta o firmie, produktową etc. to nawet wskazane jest, żeby mieć profesjonalną grafikę i dostosować cały silnik pod jego potrzeby. Moja strona i idea to przekazanie możliwie jak najbardziej użytecznych treści w ładnej formie.
Pozdrawiam,
Rafał