Visual Studio Live Share – pair programming w nowym wydaniu

Programowanie w parach

Z angielskiego pair programming to metoda programowania oparta na wspólnej weryfikacji kodu na każdym etapie jego powstawania. Jak to działa w praktyce? Dwóch programistów siedzi zwykle przy jednym komputerze (o tym za chwilę) i wspólnie stara się rozwiązać problem lub stworzyć jakąś funkcjonalność. Kiedy najbardziej przydaje się programowanie w parach? W zasadzie cały czas, kiedy tylko możesz próbuj stosować tę technikę. Oprócz lepszej jakości kodu, poprawisz zdolności interpersonalne i możesz nauczyć sie czegoś nowego 🙂

Sposoby pracy w pair programming

Z pracą w parach, jest trochę jak z podejściem do Scruma, należy wypracowac sobię jakieś techniki, które będą dla Was efektywne i przyjemne. Opiszę tutaj dwa podejścia, ale ich wariantów jest nieskończona ilość:

  1. Sposób pierwszy, chyba najbardziej popularny – praca przed jednym komputerem, macie do zaimplementowania jakąś funkcjonalność. Na początku rozmawiacie jakie rozwiązanie byłoby najlepsze, jakiej biblioteki/narzędzia użyć, a następnie jedna z osób przechodzi do implementacji. Druga osoba stale dopytuje i sugeruje np. nazwy zmiennych, nowe pomysły, sugestie itp. Taka forma pracy, wymaga od nas większego skupienia, ponieważ na bieżąco musimy być w stanie wybronić nasz kod dlaczego zastosowaliśmy np.  nazwę X, a nie Y.
  2. Uważam, że w pracy programisty warto eksperymentować, każda nowa funkcjonalność to sposób na wykorzystanie nowych doświadczeń oraz umiejetności. Czasami osoby pracujące w pair programmingu stosują następującą technikę: Pozwala się osobie implementującej na wprowadzenie jakiejś zamkniętej części logiki np. metody. Druga osoba przygląda się się pracy implementatora i zabiera głos dopiero gdy osoba pisząca zakończy jakąś część. Jakie mamy z tego benefiy? Otóż, nie każdy programista lubi być rozpraszany. Potrzebuje przelać swoją myśl całościowo na ekran, a następnie dokonać poprawek słownych. To trochę jak z pisaniem tekstu na stronę/bloga. Najpierw przekazujemy treść, a następnie doknujemy poprawek edytorskich.

Wariacji na temart pair programmingu jest wiele, każda osoba będzie miała trochę inny styl i warto wymieniać się osobami, z którymi wcześniej nie pracowaliśmy, żeby nauczyć się czegoś nowego.

Nowy feature Visual Studio Live Share

Lubisz edycję na żywo Twoich dokumentów w dokumentach Google? Wyobraź sobie, że od dziś możesz robić to samo w kodzie!

Plugin jest dostępny na stronie: https://www.visualstudio.com/services/live-share/ i dostępny do Visual Studio 2017 oraz Visual Studio Code. Oprócz samej edycji kodu dostępne jest również debugowanie live. Przetestowałem i działa bardzo fajnie, możecie mieć wspólną sesje oraz rozmawiać na temat problemów w kodzie. Nie musisz już prosić kogoś o przejście do następnej linii – po prostu zrób u siebie Step Over! Więcej na temat jak to działa wraz z wizualizacją znajdziesz tutaj:

Po krótkiej zabawie zauważam następujące plusy oraz minusy tego rozwiązania:

Plusy

  • szybsza walidacja błędów
  • lepsza zdalna kooperacja
  • możliwość równoczesej edycji kodu
  • równoczesne debugowanie

Minusy

  • powoduje obciążenie – szczególnie w przypadku zwykłego Visual Studio
  • to nadal wersja Preview
  • podczas pracy zdarzały nam się rozłączenia
  • podpowiedzi InteliSense trwają u klientów trochę dłużej (trzeba poczekać aż dane zostaną przesłane przez sieć)

A może tak w więcej osób?

Dzięki pluginowi, jesteśmy w stanie pracowac nawet w kilka osób – może wypróbujecie to narzędzie jako formę nauki dla swoich mniej doświadczonych kolegów? 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Loading Facebook Comments ...