Siła wydarzeń IT – co warto wiedzieć? Gdzie je znaleźć? Jak się do nich przygotować? + Bilety na Hackyeah 2018

Do czego służą wydarzenia w branży IT? Czy to zwykła odskocznia od pracy? „Wolny” dzień w gąszczu zadań i linii kodu? A może stoi za tym coś więcej, nawiązywanie relacji, wymiana wiedzy? Na te i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym poście.

Rodzaje wydarzeń

Branża IT obfituje w przeróżne wydarzenia związane ze światem technologicznym, w praktyce nie ma dnia, gdzie w większym mieście w Polsce nie organizuje się jakiegoś spotkania na ten temat. Na początku ilość i typy tych wydarzeń mogą być dla Ciebie mylące, dlatego chciałbym przybliżyć Ci, czego się spodziewać wybierając jeden z nich:

Meetupy

są to spotkania organizowane najczęściej dla konkretnego języka programowania lub danej technologii. Zwykle będziesz mieć  tam możliwość wysłuchania doświadczonych prelegentów i dowiedzenia się jakiś nowinek. Meetupy to również dobry sposób na nawiązania nowych relacji, a także szukanie pracy 🙂 Najlepszą stroną na znalezienie jakiegoś wydarzenia jest https://www.meetup.com – wystarczy wpisać miasto i interesujące Cię zagadnienie. Wydarzenia trwają od 1-2 do nawet kilku godzin w zależności od tematyki. W dużej większości wydarzenia takie są bezpłatne, a często można znaleźć tam przekąski i darmowe piwo!

Warsztaty

jak sama nazwa wskazuje, są to spotkania o charakterze mocno praktycznym. Podstawą jest zdobycie przez uczestników nowej praktycznej wiedzy. Osobiście współorganizuje w Krakowie warsztaty z cyklu http://devwarsztaty.pl/ – gdzie w ciągu 7 godzin staramy się przekazywać konkretną wiedzę i umiejętności praktyczne. Jeśli o praktyce mowa, to na większości tego typu wydarzeń będziesz potrzebować własnego sprzętu, zwykle będzie to komputer, ale mogą być to urządzenia mobilne lub jakieś kabelki. Warto przed spotkaniem dowiedzieć w ogóle z czym będziemy się mierzyć na takim wydarzeniu, często prelegenci proszą o przygotowanie komputerów, pobranie oprogramowania itp. Warsztaty trwają minimum kilka godzin, czasem nawet są podzielone na kilka dni. Co do płatności część warsztatów jest bezpłatna, a niektóre mogą wymagać opłat, które pokrywają koszty wynajęcia sali i obiadu. Polecam szczególnie osobom, które coś wiedzą na dany temat, słyszały, że wiedza z jakiejś dziedziny może się pprzydać, ale nie mają czasu lub motywacji do zgłębienia go na własną rękę. Dla takiej osoby warsztat będzie doskonałym uzupełnieniem wiedzy. Poszukiwania warsztatów szczególnie informatycznych polecam na stronie https://crossweb.pl, część z nich znajdziesz również na takich serwisach jak meetup.com.

Konferencje

brzmi co najmniej poważnie. Czy takie są w branży IT? Ciężko powiedzieć. Na pewno atmosfera nie jest tak luźna jak na meetupach i warsztatach. Jednak musisz mieć świadomość, że świat IT staje się coraz bardziej… ludzki – nie ma problemu, żeby porozmawiać z kimś na ciekawy temat, zapytać o poradę lub dowiedzieć się jak wygląda rynek pracy. Co bardzo fajne, programiści uwielbiają dzielić się wiedzą techniczną i opowiadać, czego używają w firmach, jak wygląda ich praca, nad jakimi projektami pracują – wystarczy znaleźć nić porozumienia 😉 Wracając do samych konferencji, na pewno znajdziesz tam ciekawe prelekcje, dowiesz się nieco więcej o technologiach, w których pracujesz i będziesz mieć szanse na poznanie ciekawych ludzi – również z zagranicy (tak to właśnie między innymi dlatego tak ważna jest umiejętność rozumienia języka angielskiego ). Często przed konferencję dostępna będzie agenda wraz z prelegentami i tytułami prezentacji. Warto poświęcić chwilę i przeanalizować na co warto pójść, ponieważ dość często prelekcje są wygłaszane równolegle. Zwykle konferencje są płatne i to dosyć znacząco od kilkudziesięciu złotych za bilety studenckie do nawet kilku tysięcy za profesjonalne wydarzenia zagraniczne. Osobiście polecam traktować konferencję jak inwestycję i możliwość rozwoju. W branży IT często można uzyskać dofinansowanie do udziału w takich wydarzeniach przez pracodawcę. W związku z tym, że sama impreza jest zwykle płatna w zależności od skali znajdziesz tam mały catering z przekąskami po bogate zastawione szwedzkie stoły.

DevConf 2018

Kursy

są bardzo podobne do warsztatów. Czasami traktuje się je wymiennie, jednak zwykle poruszają szersze spektrum zagadnienia np. kurs z podstaw Pythona. Warsztat z podstaw Pythona nie brzmiałby już tak dobrze, prawda? Kurs może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. W zależności czy jest to tryb stacjonarny czy zaoczny, oraz jak często odbywają się zajęcia. Takie wydarzenia są zazwyczaj płatne, można czasami zapisać się na kurs z urzędu pracy lub znaleźć coś z uczelni, warto poszukać 😉 Co do posiłków czasami w cenie jest zagwarantowany obiad.

Targi

to wydarzenia, na których zazwyczaj mają pojawić się 2 strony – kupujący i sprzedający lub pracownicy i pracodawcy. W zależności od danego eventu spotkać będziemy mogli potencjalnych pracodawców, których reprezentują pracownicy firm IT lub ludzie również pracujący w danym przedsiębiorstwie ale mający za zadanie sprzedać Ci produkt lub usługę. Osobiście dosyć rzadko bywam na typowych targach sprzedażowych, o wiele ciekawsze są wydarzenia związane z szukaniem pracy. Tutaj polecam szczególnie targi organizowane przez społeczności studenckie. Bezpośrednio masz możliwość porozmawiania z przedstawicielami danej firmy, uzyskania szczegółowych informacji o ofercie pracy itp. Do ciekawych bonusów na takich wydarzeniach zalicza się: konsultowanie CV, rozmowa bezpośrednio z programistami oraz udział w konkursach. Targi są zwykle jednodniowe, jednak rozmowa z interesującymi Cię firmami nie powinna zająć więcej niż kilkadziesiąt minut. Zwykle podawane są jakieś przekąski i napoje.

Hackathony

czas na moją „wisienkę” jeśli chodzi o wydarzenia branży IT. Coś co mnie ukształtowało i sprowokowało do myślenia nad własnym rozwojem. Hackathony to wydarzenia mające na celu zgromadzenie społeczności (najczęściej związanej z IT) oraz pracą w zadanym czasie nad jakimś projektem. Hackathony mogą trwać od kilku godzin nawet do kilku dni. Może zastanawiasz się co w tym dziwnego? nie dodałem, że zwykle są to dni nieprzerwanej pracy. Najdłuższy hackathon, na którym byłem trwał 48 godzin (w tym około 3 godzin snu). Teraz pewnie uważasz, że to bez sensu – po co to robić? Ja patrzę na hackathony jak na takie informatyczne igrzyska. Spotykają się różne zespoły – czasami nawet z różnych zakątków świata. Skupiają się na jednym celu np. stworzenie aplikacji do problemu marnowania żywności. Pracują intensywnie przez kilkadziesiąt godzin, wykorzystując swoje umiejętności nabyte w pracy i na studiach, co ważne wspierają się na każdym kroku i próbują przekroczyć swoje limity. Uważam, że na takich wydarzeniach wytwarza się jeszcze lepsza więź między uczestnikami niż ma to miejsce na meetupach i warsztatach. Do dzisiaj mam wielu znajomych, których poznałem na tego typu imprezach i dalej utrzymujemy kontakt 🙂 Pracujecie razem, czasem nawet w nocy aby osiągnąć cel – to na prawdę pozwala poczuć, że nie ma niemożliwego! Co bardzo fajne, większość hackathonów jest całkowicie darmowa, a organizatorzy zaopatrują uczestników w pełne wyżywienie. Są również miejsca do spania, odpoczynku i nawiązywania kontaktów. Nie można również zapominać o nagrodach, pula niektórych wydarzeń sięga nawet kilkuset tysięcy złotych więc jest o co walczyć 🙂

 

AGHacks 2014

Polecam zacząć od wydarzenia kilku godzinnego np 8 – 12, żeby zobaczyć czy Ci się to spodoba. Wytrzymanie 24 to duży wysiłek, nie polecam również uczęszczania na hackathon raz w miesiącu, to byłoby zbyt wyczerpujące dla organizmu 😉

Konkurs!

Jeśli o hackathonach mowa 24-25 listopada 2018 w Warszawie będziesz mieć okazję do spróbowania swoich sił w niesamowitym wydarzeniu, gdzie spotkać się ma ponad 2500 ludzi związanych ze światem IT. Mowa o https://hackyeah.pl/, jednym z największych tego typu wydarzeń na świecie. Nie mogłem odmówić sobie udziału w tym wydarzeniu, jednak tym razem nie jako uczestnik. Będąc mentorem postaram Ci się pomóc podczas Twoich zmagań o nagrody wartości 200 000zł! Z racji, że stałem się partnerem tego wydarzenia mam dla Was społeczności kilkanaście darmowych wejściówek. Co zrobić aby je dostać?

  • Wystarczy wejść na profil na facebooku tej strony (https://www.facebook.com/rafalstepiencom/) i wysłać wiadomość o treści hackathon
  • Napisać komentarz pod tym postem z pomysłem jaki temat przewodni przyciągnąłby Twoją uwagę na hackathonie

Na zgłoszenia czekam do 30 października 2018. Jednak jest jeszcze jeden miły gest ze strony organizatorów. Jeśli martwisz się jak dojedziesz na to wydarzenie do Warszawy to wiedz, że kupując (lub wygrywając ;)) bilet do 22 października masz możliwość uzyskania darmowego biletu kolejowego z Twojego miejsca zamieszkania! Więcej informacji na tej stronie: https://hackyeah.pl/free_trains.html
Pamiętaj im szybciej spełnisz wymagania konkursu, tym szybciej wyślę Ci kod na darmowy bilet. Dokładając do tego bezpłatny przejazd możesz całkowicie za darmo odbyć niesamowitą przygodę!

Tak jak widzisz – spotkania w branży IT to nie tylko „wolny dzień” w pracy i ucieczka od kodu. Oprócz samej wiedzy, masz możliwość zdobycia nowych relacji, odświeżenie informacji o rynku pracy oraz wygrania ciekawych nagród. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, a ja czytelniku gorąco zachęcam Cię do brania udziału w jakiś wydarzeniach, tak po prostu dla siebie i swojego rozwoju 🙂

Do zobaczenia na HackYeah 2018!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Loading Facebook Comments ...